O winnicy

Winnica Sienkiewicz została założona w 2015 roku. Położona jest w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego niedaleko pięknego Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Rodzinne podróże po wielu krajach winiarskich stały się inspiracją do podjęcia tego projektu. Pierwszym krajem, w którym zwiedzałem winnice była Australia. W dalszej kolejności były to m. in.: Francja, Włochy Grecja, Chorwacja, Gruzja, Niemcy, Serbia, Węgry, Czechy, Rumunia. Idea stworzenia własnej winnicy została podparta ukończeniem rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa w Jaśle w 2016 roku, organizowanego przez Podkarpacką Akademię Wina.

Obecnie, w winnicy uprawianych jest 8 odmian winorośli: Frontenac, Muscat Odeski, Seyval Blanc, Regent, Cabernet Dorsa, Souvignier Gris, Cabernet Cortis. Wybrane odmiany sprawdziły się w pierwszych latach uprawy dając dobre, aromatyczne wina białe i czerwone.

Uprawa winorośli i tworzenie wina nastawione są przede wszystkim na jakość oraz minimalizm w stosowaniu środków chemicznych. Większość prac wykonywanych jest ręcznie z pomocą rodziny i znajomych.

Nasz mikroregion lubartowski nie może poszczycić się winiarskimi tradycjami. Nawet zamożni Zamoyscy nie uprawiali winorośli z przeznaczeniem na wino sprowadzając duże ilości tego trunku z krajów południowych. W niedaleko od winnicy położonym Pałacu Zamoyskich można zobaczyć m. in. XVIII-wieczne francuskie chłodziarki na białe wino, na których widnieje cytat z wiersza miłosnego:

„A kiedy do mnie wrócisz,
Najdroższy mój chłopczyno,
Czerwone róże rwać,
Popijać chłodne wino?”

Ludwig Achim von Arnim (1781–1831)
,,Ze śniegiem róż czerwonych”

MOTTO

„Życzyć każdemu dobrze myślącemu należy, ażeby używanie kraiowego wina z wyłączeniem obcych do skutku przyyść mogło, a w tenczas nadzieią się cieszyć będzie można, iż i pracowity stan włościan od szkodliwego używania wódki odwyknie, a przez to przedłużenie życia i wzmocnienie sił do pracy, a nawet poprawa charakteru i obyczaiów korzystnie osiągniętą zostanie.”

Kecht, Uprawa wina, 1827

Nasze wina

Zwiedzanie winnicy | Degustacja

Miłośników dobrego wina oraz zainteresowanych poznaniem fachu winiarskiego zapraszamy do odwiedzenia naszej winnicy i winiarni. Podczas wizyty zaprezentujemy winnicę, uprawiane odmiany winorośli, proces produkcji win i urządzenia do przerobu winogron.

Nasze wina można spróbować i zakupić w dowolnym momencie w godzinach otwarcia. Prosimy o wcześniejsze powiadomienie telefoniczne o wizycie.

Od jesieni 2020 zapraszamy do nas także grupy zorganizowane. Szczegółowa oferta zostanie przedstawiona niebawem.

Galeria zdjęć

Zobacz jak i gdzie produkujemy wino

Skontaktuj się z nami

Wyślij do nas wiadomość

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.

Adres Winnicy Sienkiewicz

21-132 Kamionka
Borek 1

Tel. 602433676
e-mail: wino@winosienkiewicz.pl

www.winosienkiewicz.pl
www.winnicasienkiewicz.pl