O winnicy

Winnica Sienkiewicz została założona w 2016 roku. Położona jest w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego niedaleko pięknego Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Rodzinne podróże po wielu krajach winiarskich oraz nabyte doświadczenie praktyczne, stały się inspiracją do podjęcia tego projektu. Pierwszym krajem, w którym zwiedzałem winnice była Australia. W dalszej kolejności były to m. in.: Francja, Włochy Grecja, Chorwacja, Gruzja, Niemcy, Serbia, Węgry, Czechy, Rumunia. Idea stworzenia własnej winnicy została podparta ukończeniem rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa w Jaśle w 2016 roku, organizowanego przez Podkarpacką Akademię Wina.

Obecnie, w winnicy uprawianych jest 8 odmian winorośli: Souvignier Gris, Seyval Blanc, Solaris, Muscat Odeskij, Regent, Cabernet Dorsa, Cabernet Cortis, Frontenac. Wybrane odmiany sprawdziły się w pierwszych latach uprawy dając dobre, aromatyczne wina białe i czerwone.

Uprawa winorośli i tworzenie wina nastawione są przede wszystkim na jakość oraz minimalizm w stosowaniu środków chemicznych. W winnicy nie stosujemy rakotwórczego glifosatu oraz innych szkodliwych herbicydów. Większość prac wykonywanych jest ręcznie z pomocą rodziny i znajomych.

Nasz mikroregion lubartowski nie może poszczycić się winiarskimi tradycjami. Jednakże wielkie zamiłowanie do trunków winnych mieli zamożni Zamoyscy, którzy oprócz tego, że sprowadzali duże ilości wina z krajów południowych, to także uprawiali własne odmiany winnych krzewów w regionie lubelskim. W niedaleko od winnicy położonym Pałacu Zamoyskich można zobaczyć m. in. XVIII-wieczne francuskie chłodziarki na białe wino, na których widnieje cytat z wiersza miłosnego:

„A kiedy do mnie wrócisz,
Najdroższy mój chłopczyno,
Czerwone róże rwać,
Popijać chłodne wino?”

Ludwig Achim von Arnim (1781–1831)
,,Ze śniegiem róż czerwonych”

MOTTO

„Życzyć każdemu dobrze myślącemu należy, ażeby używanie kraiowego wina z wyłączeniem obcych do skutku przyyść mogło, a w tenczas nadzieią się cieszyć będzie można, iż i pracowity stan włościan od szkodliwego używania wódki odwyknie, a przez to przedłużenie życia i wzmocnienie sił do pracy, a nawet poprawa charakteru i obyczaiów korzystnie osiągniętą zostanie.”

Kecht, Uprawa wina, 1827

Nasze wina

Od wiosny 2020 oferujemy pierwsze wina z owoców zebranych w 2019 roku. Nasza propozycja obejmuje 6 win z różnych odmian – 3 wina białe (Sei Bianco, Souvi Grigio, Del Sole) i 3 czerwone (Frontierro, Cabernetto, Riserva). Nazwy win związane są z odmianą winorośli, a także charakterem trunku. Odnoszą się także do włoskich inspiracji rzemiosłem winiarskim i wieloma podróżami do tego kraju, w tym regionu słonecznej Toskanii.

Chcemy, aby utkwiły one w pamięci smakoszy wina i były kojarzone z Winnicą Sienkiewicz.

Oferta

Miłośników dobrego wina oraz zainteresowanych poznaniem fachu winiarskiego zapraszamy do odwiedzenia naszej winnicy i winiarni. Podczas wizyty zaprezentujemy winnicę, uprawiane odmiany winorośli, proces produkcji win i urządzenia do przerobu winogron.
Zapraszamy także do pomocy przy pracach sezonowych, jak wiosenne cięcie winorośli, czy zbiory owoców winogron. Każde wsparcie zostanie odpowiednio docenione przez gospodarzy.
Nasze wina można spróbować i zakupić w dowolnym momencie w godzinach otwarcia.

Prosimy o wcześniejsze powiadomienie telefoniczne o wizycie.

Galeria zdjęć

Zobacz jak i gdzie produkujemy wino

Skontaktuj się z nami

Wyślij do nas wiadomość

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.

Adres Winnicy Sienkiewicz

21-132 Kamionka
Borek 1

Tel. 602433676
e-mail: wino@winosienkiewicz.pl

www.winosienkiewicz.pl
www.winnicasienkiewicz.pl